wtorek, 21 stycznia 2014

Suplementacja w MMA: Kontuzje stawów

Wraz z wyraźnym rozwojem MMA w Polsce - wręcz ekspansją tego sportu porównywalną do Małyszomani (i oby równie a najlepiej bardziej owocnej), rozwija się przemysł suplementacji diety pod kątem specyfiki tego sportu. Nie jest to jedynie element marketingu producentów różnego rodzaju odżywek etc., ale i odpowiedź na zapotrzebowanie - w pełni realne, gdyż uprawianie sportów walki, pociąga za sobą zarówno kontuzję jak i zwiększone obciążenia organizmu. W takich sytuacjach amatorzy MMA jak i profesjonaliści sięgają po suplementy - często takie same mimo dysproporcji w jakości i natężeniu uprawiania MMA.
Skupiając się jednak na kontuzjach, w wielu sytuacjach treningowych jak i podczas walki, do urazu by nie doszło gdyby albo zawodnik nie popełnił błędu (np. przeciągnięcie uchwyconej dźwigni jak któryś ze stawów czy też zwłoka w tzw. odklepaniu), albo gdyby dany staw czy ścięgno, zwyczajnie były mocniejsze. Źródeł kontuzji nie powinno się upatrywać w stanie chorobowym, bowiem najczęściej polegają one na zwyczajnym przeforsowaniu mięśnia, stawu czy ścięgna i zazwyczaj do urazu nigdy by nie doszło (w normalnym życiu) gdyby nie towarzyszyły temu warunki bądź co bądź ekstrymalne a na pewno za takie należy uznać warunki treningu MMA jak również pojedynku rozgrywanego na tych zasadach. Ryzyko wzrasta w sytuacji kiedy masa ciała osoby jest duża, spowodowana np. treningiem siłowym czy też stosowaniem SAA. Do najczęstszych urazów tego typu należą: kontuzja stawu skokowego, zerwanie więzadeł krzyżowych, zerwanie przyczepów w kolanie, kontuzje kręgosłupa a nawet złamania. Nie leczone kontuzję lub kontuzje leczone w niewłaściwy sposób, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia sportowca. W celu przeciwdziałania kontuzją, zaleca się wzmacnianie stawów, stosując suplementację zdrowia, zarówno profilaktycznie jak i w sytuacji rekonwalescencji. Na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych do wzmacniania stawów, warto jednak stosować preparaty sprawdzone i faktycznie działające, dokonując wyboru w gąszczu suplementów które jedynie nabijają klientów butelkę. Trzeba przy tym podkreślić, że produkty nie warte polecenia to zarówno te kuszące niską ceną jak i te bazujące na znanej marce. Powinno się zwracać uwagę na opinie stosujących, cenę i skład, zwracając w nim uwagę na takie substancję jak: Witamina C (działa przeciwzapalnie), glukozamina i chondroityna, chrząstka rekina, kolagen, kwas hialuronowy. Uprawianie każdego sportu wiąże się z ponoszeniem różnych kosztów finansowych. Należy zastanowić się na tym co jest a co nie jest opłacalne a akurat suplementację w MMA należy uznać za koszty warte poniesienia, bowiem odpowiednie wzmocnienie stawów, jest w tym sporcie bardzo ważne.

4 komentarze:

  1. No stawy siadają niemiłosiernie podczas treningu i sparingu, ja właściwie cały czas jem coś na stawy, nie wiem na ile to pomaga ale wole nie wiedzieć co by było bez wspomagania suplementacją.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podczas treningu mma polecam do diety włączyć kolagen i kwas hiauloronowy plus dużo miśków żelków:)

    OdpowiedzUsuń
  3. wyjdzie wszystko na starość niestety ale tak to już jest w tym sporcie,najgorzej mają ci których po prostu nie będzie stać na kontuzje i życie z kontuzjowanym ciałem

    OdpowiedzUsuń
  4. Bez odpowiedniego wspomagania wytrzymałości tkanek nie ma co się nawet brać za uprawianie sportów walki. Kupno suplementów i ich odpowiednie zażywanie to konieczność i koszty wpisane w całość.

    OdpowiedzUsuń